Цена

539ден
Во цените е вклучен и ДДВ

{{business_unit.name}} Не е достапно {{business_unit.name}} Количините се ограничени {{business_unit.name}} Достапно {{business_unit.name}} Достапно во рок од 3-5 работни дена

Најароматичниот зачин на светот!

Циметот е еден од најстарите зачини кој традиционално се користи ширум светот. Се користи во скоро сите култури, било како зачин или како ароматичен агенс. Цејлонскиот цимет е една од двете најчести форми на цимет што ги наоѓаме на пазарот, а се добива од кората на дрвото цимет (Cinnamomum zeylanicum), по потекло од Шри Ланка.

Нутриционистички особености

Броевите се добри циметот во прав потекнува од органско одгледување во Шри Ланка. Поради својот нутритивен состав, тој е високо ценет дури и во современите култури. Овој цимет е извор на цинк, магнезиум, калиум и витамин Е и е богат со калциум, железо и витамин Б6. Калциумот и калиумот придонесуваат за нормална мускулна функција, магнезиумот, железото и витаминот Б6 за намалување на заморот и исцрпеноста и нормалниот метаболизам што генерира енергија, додека цинкот и витаминот Е придонесуваат за заштита на клетките од оксидативен стрес.

Доза егзотика во кујната!

Numbers Are Good Органскиот цимет, со својот нежен слатко-лут вкус и егзотична ароматична арома, дава специфичен мирис на сите јадења и го збогатува вкусот на речиси секоја кујна. Овој миризлив зачин е незаменлив при подготовката на колачи, палачинки и пудинзи, кои даваат сложеност и длабочина на вкусот. Одлично оди со чоколадо и кокос, но и со многу ароматични солени јадења. За кралски појадок додајте го во топли или ладни пијалоци, пудинзи од овес или чиа, протеински шејкови, палачинки или мафини и уживајте.

Основни карактеристики

Органски производ
Извор на цинк, магнезиум, калиум и витамин Е
Богата со калциум, железо и витамин Б6
Високо збогатен со влакна
53% влакна
Без сол
Ниско ниво на шеќер и масти
Користење на:
Додадете 1 лажичка (5 g) во чај, кафе, јогурт, житарки, житарки, десерт или смути.

Состав:
Просечните нутритивни вредности на

100 g (% PDU*)

Енергетска вредност

1332 kJ / 317 kcal

Масти

3,2 гр

- од кои се заситени масни киселини

0,9 гр

Јаглехидрати

56 години

- од кои шеќери

55 години

Влакна

24 години

Протеини

3,9 гр

Солта

0,08 гр

* Препорачана дневна доза

Поради спецификите на производот, реалните нутритивни вредности може да варираат.

Состојки: 100% органски цимет во прав.

Услови на чување: Да се ​​чува на ладно и суво место, заштитено од директна сончева светлина, на температура до 20 °C.

Земја на потекло: Шри Ланка

Нето количина: 150 гр

Спакувано во ЕУ

Пакување:
150 гр

Коментирајте и оценете го производот

ДА НЕ
Вашата е-пошта нема да биде објавена и ќе се користи само за одговор на вашиот коментар.

Поврзани производи

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ ЈА АКЦИЈАТА

Пријавете се за нашиот билтен и бидете во тек со најновите промоции и новости!


Софтверот за продавницата © Polleo Sport 2008 - 2024