Цена

2.480ден
Во цените е вклучен и ДДВ
Бесплатна достава

{{business_unit.name}} Не е достапно {{business_unit.name}} Количините се ограничени {{business_unit.name}} Достапно {{business_unit.name}} Достапно во рок од 3-5 работни дена

Vitargo Pure, 2000 g

Додаток во исхрана

Јаглерохидратен енергетски пијалок

·         Јаглерохидрати 100% Vitargo

·         Подобар од малтодекстрин и декстроза

Витарго е патентиран јаглерохидрат со уникатни својства, специјално направено за атлети да им овозможува ефективно апсорбирање на лесно достапна енергија (гликоген) во телото.

Во споредба со другите јаглерохидратски спортски пијалоци Витарго е значително поголем јаглерохидрат односно неговата молекуларна структура потсетува на гликоген (табела 2). Овој јаглерохидрат има најбрза растворливост и најбрза абсорпција на енергија во крвта. Овој е наречено осмоларност и значи дека што е пониска осмоларноста толку побрз е патот низ стомакот (табела 1)

Витарго е клинички тестиран во Каролнскиот Институт во Стокхолм и според со другите “обични” јаглерохидратни пијалоци.  Витарго + електролити  е минерализиран со натриум, калиум, калциум и магнезиум.

 

Употреба:

Една порција(75г)= 1,5дл прашок. Да се измеша во вода (7-10) дл

Тимски спорт: Конзумирајте 1 порција од Витарго во 8-10дл за време на натпреварот.

За вежбање како спортски пијалок: 1 порција во7-10 дл вода

Подолги вежби: 1 порција измешајте ја во 7dl вода и конзумирајте по еден час активност.

Закрепнување: 1 порција измешана во 7dl вода или млеко по вежби по вежбање.

Важни информации: Овој произод не претставува замена за здрава и избалансирана исхрана. Да не се прекорачува дневно препорачаната доза. Да се чува надвор од дофат на деца.

Табела 1.

Осмоларност табела 1

 

Вода

5-15

Витарго

11

Малтодекстрин ДЕ 18

48

Декстоза

300

 

Табела 2.

Јаглерохидрати

Просечна молекуларна тежина

Скроб

>250 000 000

Витарго

500 000- 700 000

Малтодекстин

1000- 10 000

Декстроза

180

 

Состав:

Нутритивни вредности
100 g
72 g (2,5 дозерки)
Енергетска вредност
1600/370
1150/270
Протеини
0,1 g
0 g
Јаглехидрати
91,7 g
66 g
- од кои шеќери
0 g
0 g
- од кои скроб
91 g
65,5 g
Масти
0 g
0 g
- од кои заситени 0 g 0 g
Сол  0 g 0 g

 

Состојки: Јечменов скроб (Vitargo), лимонска киселина, три натриум цитрат, калциум гликонат, магнезиум гликоат, природни засладувачи, калиум глуконат, засладувачи (аспартам, ацесулфам-К), боја (Бета каротен)

Начин на приготвување:  Наполнете 1/3 од шише  или шејкер (200мл) со вода и додадете прашок. Промешајте 1-2 минути. Потоа дополнете со вода ( максимум 7-10 dl)

Пакување:

2 kg

Коментирајте и оценете го производот

ДА НЕ
Вашата е-пошта нема да биде објавена и ќе се користи само за одговор на вашиот коментар.

Поврзани производи

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ ЈА АКЦИЈАТА

Пријавете се за нашиот билтен и бидете во тек со најновите промоции и новости!


Софтверот за продавницата © Polleo Sport 2008 - 2024