Цена

140ден
Во цените е вклучен и ДДВ

{{business_unit.name}} Не е достапно {{business_unit.name}} Количините се ограничени {{business_unit.name}} Достапно {{business_unit.name}} Достапно во рок од 3-5 работни дена

Vitargo +Electrolyte, 75 g

Витарго + електролит во пакување од 2кг со вкус на цитрон

Додаток во исхрана

Јаглерохидратен енергетски пијалок

·         Јаглерохидрати 100% Vitargo

·         Подобар од малтодекстрин и декстроза

·         Додадени минерали

Витарго е патентиран јаглерохидрат со уникатни својства, специјално направено за атлети да им овозмоќува ефективно апсорбирање на лесно достапна енергија (гликоген) во телото.

Во споредба со другите јаглерохидратски спортски пијалоци Витарго е значително поголем јаглерохидрат односно неговата молекуларна структура потсетува на гликоген (табела 2). Овој јаглерохидрат има најбрза растворливост и најбрза абсорпција на енергија во крвта. Овој е наречено осмоларност и значи дека што е пониска осмоларноста толку побрз е патот низ стомакот (табела 1)

Витарго е клинички тестиран во Каролнскиот Институт во Стокхолм и според со другите “обични” јаглерохидратни пијалоци. Витарго + електролити  е минерализиран со натриум, калиум, калциум и магнезиум.

 

Употреба:

Една порција(75г)= 1,5дл прашок. Да се измеша во вода (7-10) дл

Тимски спорт: Конзумирајте 1 порција од Витарго во 8-10дл за време на натпреварот.

За вежбање како спортски пијалок: 1 порција во7-10 дл вода

Подолги вежби: 1 порција измешајте ја во 7dl вода и конзумирајте по еден час активност.

Закрепнување: 1 порција измешана во 7dl вода или млеко по вежби по вежбање.

Важни информации: Овој произод не претставува замена за здрава и избалансирана исхрана. Да не се прекорачува дневно препорачаната доза. Да се чува надвор од дофат на деца.

Табела 1.

Осмоларност табела 1

 

Вода

5-15

Витарго

11

Малтодекстрин ДЕ 18

48

Декстоза

300

 

Табела 2.

Јаглерохидрати

Просечна молекуларна тежина

Скроб

>250 000 000

Витарго

500 000- 700 000

Малтодекстин

1000- 10 000

Декстроза

180

 

Состав:

Нутритивни вредности

100 g (% PU*)

72 g (2,5 дозерки)

Енергетска вредност

1550 kJ/
370 kcal

1115 kJ/
265 kcal

Масти
- од кои заситени масни киселини

0 g
0 g

0 g
0 g

Јаглехидрати
- од кои шеќери
- од кои скроб

92,0 g
0 g
86,0 g

66,0 g
0 g
61,9 g

Протеини

0 g

0 g

Сол

1,4 g

1,0 g

Натриум

550 mg

400 mg

Калиум

105 mg

76 mg

Калциум

140 mg (18 %)

101 mg

Магнезиум

55 mg (18 %)

40 mg

*Препорача внес за просечна возасна личност (8 400 kJ/2 000 kcal)

 Состојки: Јечменов скроб (Vitargo), лимонска киселина, три натриум цитрат, калциум гликонат, магнезиум гликоат, природни засладувачи, калиум глуконат, засладувачи (аспартам, ацесулфам-К), боја (Бета каротен)

Пакување:

75 g

 

Коментирајте и оценете го производот

ДА НЕ
Вашата е-пошта нема да биде објавена и ќе се користи само за одговор на вашиот коментар.

Поврзани производи

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ ЈА АКЦИЈАТА

Пријавете се за нашиот билтен и бидете во тек со најновите промоции и новости!


Софтверот за продавницата © Polleo Sport 2008 - 2024