Цена

345ден
Во цените е вклучен и ДДВ

{{business_unit.name}} Не е достапно {{business_unit.name}} Количините се ограничени {{business_unit.name}} Достапно {{business_unit.name}} Достапно во рок од 3-5 работни дена

Turmeric Powder, Organic, 150 g

Најбарана билка!

Куркума (Curcuma longa) е коренеста билка од фамилијата џумбир која благодарение на интензивната жолто-портокалова боја и индинското потекло традиционално се вика индиски шафран. Куткума се користи преку 5 илјади години. Од сите биолошки активни состојки кои се природно содржани во куркумата најважен е баш куркумниот жолто-портокалов пигмент.

Зачин со многу лица!

Turmeric Powder од Numbers Are Good Organic  е прав кој е сушен на сонце и потоа сомелен од органскиот корен на куркумата која е со потекло од северна Индија. Поради тој начин на подготовка овозможува да се зачуваат сите потребни биолошки активни состојки кои куркумата ги содржи

Задари својата карактеристична арома, интензивна боја куркумата се користи во многу кулинарски техники. Може да се користи за маринирање месо и зеленчук, подготовка на слатки и солени сосеви и салати.

 

Основни карактеристики:

  • Органски производ
  • Минимум 2 % куркумина
  • Високо збогатена со влакна
  • Содржи 22% влакна

Начин на употреба:

Може да се користи како додаток во јадењата во количина од 1 чајна лажичка

Состав:

 

Просечни нутритивни вредности   100 g

5 g

Доза: 5 g
Дози во сервирање 30

Енергетска вредност

1 518 kJ / 363 kcal

76 kJ / 18 kcal

Масти

11 g

0,6 g

- од кои заститени

3,0 g

0,2 g

Јаглехидрати

44 g

2,2 g

- од кои шеќери

0 g

0 g

Влакна

22 g

1,1 g

Протеини

11 g

0,6 g

Сол

0 g

0 g

Состав: 100 % органска куркума во прав

Налин на чување: Да се чува на ладно и суво место заштитено од сончева светлина.

Земја на потекло: Индија

Нето количина: 150 g

Произведувач: Proizvedeno u EU za Polleo Adria d.o.o., Samoborska cesta 134, 10090 Zagreb, Hrvatska

The organic logo
 

Коментирајте и оценете го производот

ДА НЕ
Вашата е-пошта нема да биде објавена и ќе се користи само за одговор на вашиот коментар.

Поврзани производи

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ ЈА АКЦИЈАТА

Пријавете се за нашиот билтен и бидете во тек со најновите промоции и новости!


Софтверот за продавницата © Polleo Sport 2008 - 2024