Цена

630ден
Во цените е вклучен и ДДВ

{{business_unit.name}} Не е достапно {{business_unit.name}} Количините се ограничени {{business_unit.name}} Достапно {{business_unit.name}} Достапно во рок од 3-5 работни дена

Spirulina Powder, Organic, 150 g

Вистински superfood која содржиу целосен спектар на нутриенти !!

Спирулината е сино зелена слатководна алга стара 3.6 милијарди години што ја прави една од најадаптивните организми во историјата на светот а со самото тоа и една од најмоќните извори на нутриенти.

Органската спирулина во прав е пред се природна храна составена од најхранливите делови на слатководната алга од кои 60% се протеини и аминокиселини.  Протеинот во спирулина е биолошки целосен и како таков ги содржи сите есенцијални аминокиселини. Не содржи тврди молекулни мембрани што значи дека нејзината апсорбција и искористеност се на врвно ниво.

Пигментите кои ја даваат препознатливата боја на спирулината исто така имаат свои бенефити.

Карактеристики:

  • природна супер храна
  • богата со витамини и минерали
  • богата со протеини, природен извор на железо
  • моќен антиоксиданс
  • есенцијални аминокиселини
  • боггата со хлорофил
  • 60 % протеин
  • 270 mg магнезиум
  • 82 mg железо

Употреба:

Додадете 1 лажица прав дневно во сок, смути, салата, овесни каши, јогурт или мусли.

 

Додатоците во исхрана не се замена за здрава и балансирана исхрана и активен начин на живот/ Да се чува настрана од дофатот на мали деца. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Не се препорачва при користење на луше кои патат од феникетонурија и оштетување на бубрези. Пред користење посоветувајте се со лекар.

Состав:

Нутритивни вредности

100 g

Енергија

1465 kJ / 350 kcal

Масти

5,9 g

-од кои заситени

1,1 g

Јаглехидрати

10,5 g

-од кои шеќери

3 g

Протеини

60 g

Сол

0,9 g

Минерали

0,9 g

Калциум

270 mg

Фосфор

950 mg

Железо

82,7 mg

Натриум 

700 mg

Јод

1800 mcg

Магнезиум

270 mg

Цинк

3,3 mg

Витамини

 

Витамин Б1

4,4 mg

Витамин Б2

6,9 mg

Витамин Б3

5,9 mg

Витамин Б6

18,4 mg

Витмаин Ц

1,4 mg

Витамин Д

240 IU

Витамин К

1,3 mg

Состојки: 100 % органска спирулина (Arthrospira platensis)* во прав.

Информации за алергени: Содржи природно формирачки сулфити

Пакување:

150 g

Коментирајте и оценете го производот

ДА НЕ
Вашата е-пошта нема да биде објавена и ќе се користи само за одговор на вашиот коментар.

Поврзани производи

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ ЈА АКЦИЈАТА

Пријавете се за нашиот билтен и бидете во тек со најновите промоции и новости!


Софтверот за продавницата © Polleo Sport 2008 - 2024