Цена

765ден
Во цените е вклучен и ДДВ

{{business_unit.name}} Не е достапно {{business_unit.name}} Количините се ограничени {{business_unit.name}} Достапно {{business_unit.name}} Достапно во рок од 3-5 работни дена

Psyllium Husks Powder, Organic, 250 g

Прашок од псилиумски лушпи, органски, 250 гр

 

(Plantago ovata). Тој е еден од најдобрите природни извори на влакна од двата вида - и растворлив и нерастворлив, што е една од причините за неговата исклучителна популарност. Една од работите што најмногу ги карактеризираат скалите на псилиумот е нивната способност да отекуваат - во контакт со течноста овие скали отекуваат и создаваат обемна структура слична на гел.

 

Извор на влакна, есенцијални минерали и витамини

 

Броевите се добри органски лушпи од псилиум се добиваат со процеси на миење, сушење и мелење на цели семе од хлебните, а потоа и раздвојување на лушпите. Лушпите содржат 54% растителни влакна, се одличен извор на железо и калиум и витамини од групата Б. Бидејќи не содржат шеќер или сол, тие се вклопуваат во скоро сите модели на храна.

 

Повеќекратна употреба:

 

Псилиумот има неутрален вкус и мирис и затоа може да се додаде во секое солено или слатко јадење. Може да се користи како замена за глутен кога работите со брашно без глутен, како и при подготовка на пудинзи, креми и други десерти. Доколку не се користи за правење оброци, туку како додаток во исхраната, се препорачува да се промешува една лажичка снегулки во вода, сок, смути или житни култури и да се пие еднаш дневно. Бидејќи снегулките имаат тенденција да апсорбираат големи количини на вода, се препорачува да се пијат повеќе течности кога се дополнуваат со псилиум.

 

Основни карактеристики

 

Пророгично богато со растителни влакна

54% влакна

0% шеќер, сол и заситени масти

15 kcal по порција

Богата е со железо и калиум

Богата со витамини Б1, Б2, Б3 и Б6

Состав:

Просечни хранливи вредности на                                      100гр(%PDU*)                        5гр(%PDU*)  

Големина на сервиеање: 5гр

Сервирање во пакување: 50гр

Енергетска Вредност:                                                             789kJ189kcal                            39kJ/9kcal

масти:                                                                                               0,6гр                                            0,5гр

од кои заситени масни киселини:                                            0,5гр                                               0гр

јаглехидрати:                                                                                  1,7гр                                             0,5гр

од кои шеќери:                                                                               0,5гр                                               0гр

Влакна:                                                                                              85гр                                             4,3гр

Протеини:                                                                                         2,4гр                                             0,5гр

Сол:                                                                                                       0гр                                            0,01гр

* Препорачана дневна доза

 

Состојки: 100% органска лушпа од хлебните (Plantago ovata).

 

Забелешка: Додаток во исхраната не е замена или замена за урамнотежена исхрана. Да се ​​чува подалеку од дофат на мали деца.

 

Предупредување: Препорачаните дневни дози не треба да се надминуваат. Луѓето кои земаат лекови треба да се консултираат со лекар пред да го земат. Не се препорачува за болки во стомакот, илеус, дијабетес мелитус, ректално крварење и тешкотии при голтање.

 

Услови за чување: Да се ​​чува на ладно и суво место, заштитено од директна сончева светлина, на температура до 20 ° С.

 

Земја на потекло: Индија

 

Нето количина: 250 гр

 

Спакувано во ЕУ за: Polleo Adria d.o.o., Samoborska cesta 134, 10090 Zagreb, Хрватска

 

Одговорен за Република Хрватска: Polleo Adria d.o.o., Samoborska cesta 134, 10090 Zagreb, Хрватска, www.polleosport.hr

 

 

NL-BIO-01

Земјоделство вон ЕУ

 

Пакување:

250гр

 

 

Коментирајте и оценете го производот

ДА НЕ
Вашата е-пошта нема да биде објавена и ќе се користи само за одговор на вашиот коментар.

Поврзани производи

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ ЈА АКЦИЈАТА

Пријавете се за нашиот билтен и бидете во тек со најновите промоции и новости!


Софтверот за продавницата © Polleo Sport 2008 - 2024