Имунитет

Имунолошкиот систем е заштитниот систем на нашето тело. Секој ден нашето тело се соочува со напади однадвор. Бактериите, вирусите и другите видови на злонамерни паразити се обидуваат да стигнат до нашето тело, да циркулираат и да го ослабат нашиот имунолошки систем. Улогата на имунолошкиот систем е да го одбрани телото од сите овие закани. Затоа, важно е да се зајакне.

Некои од основните упатства за тоа како можеме да му помогнеме на нашиот имунолошки систем, и да го направиме здрав и ефикасен, е да се осигураме дека има доволно квалитетен сон, физичка активност и, пред сè, разновидност на овошје и зеленчук. Растителна храна и цели зрна се богати со витамини, минерали и антиоксиданси кои можат да помогнат во борбата против лошите микроорганизми. Покрај обезбедувањето доволно количество на минерали и витамини, подеднакво е важно да се обезбеди на телото доволно количество квалитетни здрави масти, кои ги има во изобилство во рибата, чиа семето, јаткастите плодови итн. Докажано е дека омега-3 масните киселини учествуваат во борбата против воспалението во телото. Заедно со омега-3, дефинитивно се препорачуваат и пробиотици. Земањето пробиотици доведува до зголемено лачење на муцин (слуз што ја штити површината на цревата), се потиснува растот на лошите бактерии во цревата и телото подобро се бори против микроорганизмите.

Превентивното внесување на витамин Ц во доза од 100-200 mg на ден му помага на имунолошкиот систем и позитивно влијае на воспалителните клетки (ја зголемува нивната активност). Понатаму, недостатокот на витамин Д ги зголемува шансите за развој на инфекции и автоимуни болести. Неговиот недостаток се манифестира со замор, мускулна слабост, депресија, несоница, чести инфекции и главоболки. Цинкот во телото учествува во развојот на имуните клетки, а неговиот недостаток може да ја потенцира нивната апоптоза (умирање), а земањето 75 mg цинк за време на болест/настинка може да го скрати времетраењето на болеста. Бета-глуканот е еден од најупотребуваните суплементи кога станува збор за имунитетот. Овој додаток е создаден со изолација од квасец и габи, а докажано е дека го намалува нивото на холестерол во крвта. Исто така, се смета дека го стимулира производството на леукоцити и тромбоцити и ги активира макрофагите, а со тоа го зајакнува имунитетот и ги намалува симптомите на настинка и грип и инфекции на горните дишни патишта.

Нашите додатоци во исхраната се решение за зајакнување на имунолошкиот систем во текот на целата година. Благодарение на нашите додатоци во исхраната, можете да ја поддржите вашата природна одбрана со зајакнат имунолошки систем.

Филтрирај
Цена
Распон: 625 ден - 2160 ден
Бренд
Волумен/Грамажа
Пакување

Dr. Wolz

920денDr. Wolz

625денLeovital

2.160ден

Бесплатна достава

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ ЈА АКЦИЈАТА

Пријавете се за нашиот билтен и бидете во тек со најновите промоции и новости!


Софтверот за продавницата © Polleo Sport 2008 - 2024