Цена

170ден
Во цените е вклучен и ДДВ

{{business_unit.name}} Не е достапно {{business_unit.name}} Количините се ограничени {{business_unit.name}} Достапно {{business_unit.name}} Достапно во рок од 3-5 работни дена

„Мајка на житарките“ - ова е името на ова античко јужноамериканско растение кое се одгледувало пред 5.000 години во денешните Перу, Чиле и Аргентина и, заедно со пченката, била една од двете основни намирници во Империјата на Инките. И 5000 години подоцна, киноата се врати на голема врата!

 

Во веб-продавницата на Енциан можете да купите бела био киноа, која е природен извор на многу хранливи материи и идеална храна за регулирање на дигестивниот систем . Неговите семиња се лесно сварливи, многу хранливи и се извор на влакна и целосни протеини (ги содржат сите есенцијални аминокиселини). Ова е причината зошто киноата е одлична замена за ориз или кускус.

 

Варената киноа има благо орашест вкус и малку крцкава текстура. Може да се користи слично како оризот и кускусот, како прилог на зеленчук и салати и како додаток на супи. Исто така е одличен додаток на храна бидејќи може да збогати сендвич или може да се меша со овошје и јаткасти плодови

 

природен извор на протеини и влакна

Безглутенска житарица 

богата со железо

Користење на:

Исплакнете ја киноата и ставете ја да се вари во двојно поголема количина вода. Кога ќе зоврие, варете ја на тивок оган 15-20 минути.

 Состојки: 100% бела киноа * (* од органско потекло).

 Услови за чување: Да се ​​чува на суво и ладно место

 Нето количина: 200 гр.

 Земја на потекло, најдобро е да се користи до и серискиот број: отпечатен на задниот дел од торбата

 Пакување: 200 гр


Состав:

Просечн хранливи вредности
Per 100 g/ na 100 g
*NRV/PU/PDV

 Енергија

1573 kJ/372 kcal
19 %

 Масти

3,2 g

4,6 %

 од кои заситени масни киселини

0,5 g 

2,5 %
 Јаглехидрати

70  g

26,9 %

од кои шеќери
3,5 g
3,9 %
Влакна
4,2 g
Протеини
13,6 g
27,2 %
Сол
0,04 g 
<0,01%

Коментирајте и оценете го производот

ДА НЕ
Вашата е-пошта нема да биде објавена и ќе се користи само за одговор на вашиот коментар.

Поврзани производи

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ ЈА АКЦИЈАТА

Пријавете се за нашиот билтен и бидете во тек со најновите промоции и новости!


Софтверот за продавницата © Polleo Sport 2008 - 2024