Јаглехидрати и енергија

Јаглехидратите се основните извори на енергија во човечката исхрана. Тие согоруваат двојно побрзо од мастите и во човечкото тело служат како извор на енергија за извршување на сите физички активности и одржување на важни животни функции (работа на внатрешните органи). За време на варењето, јаглехидратите се разложуваат на моносахариди (гликоза). Некои од нив веднаш ни даваат енергија за работата на мозокот, внатрешните органи и мускулите, додека други се складираат за подоцнежна употреба, преку резервите на гликоген во нашите мускули и црниот дроб. Затоа, многу е важно добро да се пополнат овие залихи, за да се обезбеди на телото најдобри можни перформанси за самиот тренинг. Еден грам јаглехидрати ослободува 4 калории. Идеалниот дневен калориски внес на јаглехидрати за просечен човек (во споредба со другите состојки) е 40-50%. Ова е приближно 3-4 грама јаглени хидрати по килограм телесна тежина. Се разбира, во зависност од нивото на енергија, генетиката, односно структурата на телото, активностите и целите (зголемување или губење тежина), оптималниот процент ќе биде помал или поголем.

Оптимизирајте ги вашите перформанси со нашите производи базирани на јаглени хидрати, кои доаѓаат во форма на прав, гелови, енергетски барови или инстант овес. Најдете јаглехидрати со брзо и бавно ослободување во палетата Polleo Sport.

Филтрирај
Цена
Распон: 45 ден - 2720 ден
Категорија
Бренд
Вкус
Волумен/Грамажа
Не содржи
Пакување
-10%
Bolero Essential, Energy Boost
Bolero
52ден
47ден
Instant Oats Unflavored, 5000 g
Myprotein
1.390ден
Isotonic, 500 g
Me:First
710ден
Mighty Energy Bar, 35 g
Polleo Sport Proseries
69ден
Proseries Energy Gel
Polleo Sport Proseries
130ден
Proseries Training Candy, 39 g
Polleo Sport Proseries
45ден
Protein Oatmeal, Raspberry Vanilla, 85 g
Polleo Sport Proseries
125ден
Protein Oatmeal, Chocolate, 85 g
Polleo Sport Proseries
125ден
Proseries Instant Oats, 2,5 kg
Polleo Sport Proseries
550ден
Proseries Instant Oats, 1 kg
Polleo Sport Proseries
300ден
Proseries Energy Gel Orange 40 g
Polleo Sport Proseries
120ден
Dekstroza, 500 g
Polleo Sport Proseries
320ден
Maltodekstrin, 1000 g
Polleo Sport Proseries
430ден
Maltodekstrin, 2000 g
Polleo Sport Proseries
730ден
Vitargo + Electrolyte, 2000 g
Vitargo
2.550ден
Бесплатна достава
Organic Quinoa, 200г
Encian
170ден

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ ЈА АКЦИЈАТА

Пријавете се за нашиот билтен и бидете во тек со најновите промоции и новости!


Софтверот за продавницата © Polleo Sport 2008 - 2023