Л-Карнитин

Л-Карнитинот е биолошки активна супстанција природно присутна во телото. Тоа е безбедна и ефикасна супстанција која игра клучна улога во разградувањето на мастите и производството на енергија во човечкото тело. Неговата основна улога е пренесување на масните киселини во внатрешноста на митохондриите - клеточни „електрани“ каде меѓу другото се одвива разградувањето на масните киселини. Токму поради тоа, највисоките концентрации на карнитин се наоѓаат во ткивата кои ги користат масните киселини како примарен извор на енергија - срцето и скелетните мускули.

Во здрав организам во нормални услови (отсуство на ментален и физички стрес), организмот во црниот дроб и бубрезите создава карнитин во количина доволна за задоволување на неговите потреби. Карнитинот се транспортира од црниот дроб и бубрезите до гореспоменатите ткива кои користат масни киселини како извор на енергија. За производство на Л-карнитин во организмот, покрај амино киселините лизин и метионин, потребни се и витамин Ц, витамин Б6, ниацин и железо.

Природни извори на карнитин се црвеното месо од цицачи, особено говедското, но и пченицата, авокадото, аспарагусот и кикириките. Иако горенаведените намирници го содржат, значителни количини од оваа хранлива материја не може да се внесат со храната, туку за тоа е потребна дополнителна суплементација, која е развиена за сите оние кои сакаат да согоруваат масти и да ги подобрат физичките перформанси. Според бројни студии, Л-карнитинот е познат по неговото влијание врз растот и развојот на мускулите, зголемување на енергијата и отпорноста на замор на мускулите, како и за време на опоравувањето после вежбање.

Филтрирај
Цена
Распон: 1200 ден - 1750 ден
Бренд
Вкус
Волумен/Грамажа
Не содржи
Пакување

Scitec Nutrition

1.750ден

Бесплатна достава

Leovital

1.220денSci-Muscle

1.200ден


НЕ ПРОПУШТАЈТЕ ЈА АКЦИЈАТА

Пријавете се за нашиот билтен и бидете во тек со најновите промоции и новости!


Софтверот за продавницата © Polleo Sport 2008 - 2024