Декстроза, Малтодекстрин и Витарго

Јаглехидратите обично се поделени во две групи. Некои сакаат да ги поделат на едноставни или сложени јаглехидрати, додека други претпочитаат да ги делат на бавни и брзи јаглехидрати.

Бавните јаглехидрати се јаглехидратни суплементи и додатоци чија примарна цел е да ги надополнат резервите на гликоген во мускулите. И без оглед на тоа што нивната апсорпција е побавна, тие можат ефикасно да ја обезбедат потребната енергија на телото и мускулите и со тоа да го подобрат зголемувањето на мускулната маса. Меѓу нив главно ги вклучуваме малтодекстринот или витарго.

Брзите јаглехидрати се јаглехидратни суплементи и додатоци кои брзо се апсорбираат во нашето тело. Тие се особено популарни кај активните спортисти и поединци кои имаат проблем со градење мускулна маса. Брзите јаглехидрати вклучуваат, на пример, декстроза, која е најслична на гликозата во нашиот крвоток. Декстрозата е моносахарид со висок гликемиски индекс (ГИ), кој често се конзумира со сурутка после тренинг за да се промовира побрзо и подобро закрепнување.

Филтрирај
Цена
Распон: 45 ден - 2720 ден
Бренд
Вкус
Волумен/Грамажа
Не содржи
Пакување
Vitargo +Electrolyte, 75 g
Vitargo
130ден
Maltodekstrin, 1000 g
Polleo Sport Proseries
430ден
Proseries Training Candy, 39 g
Polleo Sport Proseries
45ден
Dekstroza, 500 g
Polleo Sport Proseries
320ден
Vitargo Carboloader, 2000 g
Vitargo
2.720ден
Бесплатна достава
Vitargo + Electrolyte, 2000 g
Vitargo
2.550ден
Бесплатна достава
Vitargo Pure, 2000 g
Vitargo
2.360ден
Бесплатна достава
Maltodextrin 1000 g
Myprotein
645ден
Maltodekstrin, 2000 g
Polleo Sport Proseries
730ден

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ ЈА АКЦИЈАТА

Пријавете се за нашиот билтен и бидете во тек со најновите промоции и новости!


Софтверот за продавницата © Polleo Sport 2008 - 2023