Витамин Д

Витаминот Д, познат и како „сончев“ витамин, е жолта кристална супстанца, без вкус и мирис. Заедно со витамините А, Е и К, спаѓа во витамините растворливи во масти. Двете главни форми на витамин Д се холекалциферол или Д3 и ергокалциферол или Д2. Главната функција на овој витамин е регулирање на апсорпцијата на калциум, односно, со други зборови, витаминот Д го доставува калциумот во крвотокот и го доставува до коските, кои потоа го разградуваат тој калциум. Покрај тоа, го одржува нормалното делување на срцето, го одржува нервниот систем стабилен и има мала улога во контролирањето на лачењето на инсулин.

Филтрирај
Цена
Распон: 410 ден - 900 ден
Бренд
Волумен/Грамажа
Не содржи
Пакување
Chewable C500 mg + D3 500 IU
Jamieson
560ден
Cod Liver Oil
Jamieson
500ден
Vitamin D3
Dr. Wolz
900ден
Osteocoral D3
Dr. Wolz
880ден
Doc Vitamin D3
Doc Pharma
410ден
Vitamin D3, 180 caps
Leovital
730ден

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ ЈА АКЦИЈАТА

Пријавете се за нашиот билтен и бидете во тек со најновите промоции и новости!


Софтверот за продавницата © Polleo Sport 2008 - 2023